Sláva vítězům

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že jednou přijde doba, kdy budu sedět netrpělivě před televizní obrazovkou a budu držet palce Václavu Klausovi, asi bych neuvěřil. Leč člověk míní a doba mění. Osud vůbec s námi občas hraje nečistou hru a vrhává nás po hlavě do situací a vnitřních dilemat, o kterých se nezdá ani těm nejbujnějším literátům. Ostatně sama dnešní společnost nemá často daleko k absurdním dramatům či Haškovým humoreskám.

Ač bych si sám uměl na prezidentském stolci představit i jinou více nacionalisticky cítící osobnost, než-li je právě Václav Klaus, tak z nabídky kandidátů, kteří se o tento post reálně ucházeli, on ty ostatní minimálně o dvě hlavy převyšoval.

Je na čase, že fraška na pokračování zvaná prezidentská volba skončila právě třetím kolem. Říká se přeci do třetice všeho dobrého a zlého. Tak se teď nechce překvapit, jakým bude pan profesor prezidentem. Doufám, že tak odčiní alespoň část své viny na zpackané privatizaci a vzniku mafiánského kapitalismu na počátku 90. let, který nese jeho významný otisk.

Sláva vítězům, čest poraženým a díky Bohu za toho odchozího! Národní listy se připojují ke gratulacím nově zvolenému prezidentovi.

Jan Kopal

Praha 1. března 2003