Hrdina Šešelj v náručí zločinců

Srbský nacionalista Vojislav Šešelj čestně dodržel svůj slib a 24.února se vydal do rukou Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Sám přiletěl do Nizozemska. Paradoxně čelí obvinění z válečných zločinů. A kdo jej obvinil? Přeci ti, kteří se sami válečných zločinů – zahraniční politika USA a její vládnoucí zbrojařská lobby. Zloděj tedy křičí chyťte zloděje.

Šešeljovi jistě slouží ke cti, že se bude podobně jako další „zločinec“ Slobodan Miloševič hájit sám. Ale o objektivitě soudu lze už předem jistě pochybovat. Jak jinak si vysvětlit, že by nezávislý soud v jednom kuse obžalovanému vypínal mikrofon a zabraňoval mu tak v jeho vyjádřeních sloužících k jeho obhajobě. Přesto nikde není psáno, že třeba on i silně zaujatým soudem nemohl býti zproštěn viny. Inu, nechce se překvapit.

Je sice známou pravdou, že dějiny píší vítězové, ale všeho jen do času. Pravda se dá zamlčet, dá se i ignorovat, ale jen na dobu omezenou. To omezení je většinou dáno vládou mocipánů, jimž je tato pravda nepohodlná. A že i věčné časy netrvají věčně, o tom snad darmo mluvit. Ani tisíciletá říše netrvala tisíc let, a tak i neotřesitelná světovláda USA a jejich satelitů se jednou dočká svého pádu.

Jan Kopal

V Praze dne 28.února 2003