Komu slouží monarchisté?

V souvislosti s volbou prezidenta České republiky se na světlo Boží znovu dostávají postavy a postavičky tzv. monarchistického hnutí a jejich představy o fungování společnosti.

Pohlédneme-li na tyto aktivisty z blízka, tak spatříme v pozadí finanční i ideovou pomoc sudetských Němců. Jak jinak si vysvětlovat ataky spisovatele a vydavatele studentského (sudetského?) časopisu Babylon, že vznik Československa byl od svého počátku v roce 1918 protiprávní a tedy něčím nepřirozeným, umělým a neživotaschopným.

Další zajímavou figurkou je majitel nakladatelství Academia a někdejší člen Výkonné rady ODS Ing. Alexadr Tomský, který se angažoval v prohradním protiklausovském puči. Ideový profil tohoto hnutí dokresluje i švagrová „českého prezidenta“ Václava Havla Dáša.

Monarchisté prosazují na trůn nikoliv přímo Habsburka, když si jsou dobře vědomi toho, že by byl pro veřejnost nepřijatelný, ale namísto nějakého příslušníka vlastenecké české šlechty alespoň britského prince Charlese. Do kdy budou jen folklórem na české politické scéně je jen otázkou, mohou se totiž velice brzy stát trojským koněm ve službách sudetských a kdo ví jakých ještě lobby!

Jan Kopal